وبلاگ

هر آن چه باید قبل از خرید موتور برق بدانید!

خرید موتور برق

موتور برق چیست؟

به زبان ساده موتور برق یا موتور ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. درواقع انرژی مکانیکی که از منابع مختلف مثل بنزین یا گازوئیل گرفته می شود، توسط عملکرد موتور برق به تولید برق می انجامد.

 

کاربردهای موتور برق و انواع آن

همان گونه که اشاره شد، با توسعه نیازهای بشر، استفاده از نیروی برق دوچندان شده است. امروزه موتور برق مصارف فراوانی در بخش های مختلف خانگی و صنعتی دارد. ژنراتورها را می توان بر حسب نوع کاربرد و عملکردی که دارند، دسته بندی کرد. در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

انواع موتور برق از لحاظ کاربرد:

 

 • موتور برق های خانگی

تأمین نیاز الکتریکی منازل همچون هنگام قطعی برق و یا برق اضطراری یکی از مصارف موتور برق خانگی در مقیاس کوچک است. برق رسانی به پمپ آب، کف کش و پمپ شناور های آبیاری کشاورزی و سیستم روشنایی از دیگر مصارف خانگی محسوب می شود.

 

 • موتور برق های صنعتی

در حوزه صنعت نیز، تأمین برق اهمیت ویژه ای دارد. کارخانه ها، بیمارستان ها، بانک ها، مراکز مهم امنیتی و سرورهای رایانه ای از این جمله اند. این امر با انواع موتور برق با توان بالاتر صورت می گیرد.

 

 • موتور برق های کمپین

این دسته از ژنراتورها برای تأمین برق در مسافرت ها، مکان های کوچک و قابل حمل مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع دستگاه ها اغلب میزان آلایندگی کمتری دارند.

 

 • موتور برق ثابت

این نوع موتورها به منظور تأمین انرژی الکتریکی یک مجموعه یا سازمان استفاده می شوند. توان و قیمت بالا از ویژگی های این نوع ژنراتورهاست.

 

انواع موتور برق از لحاظ سوخت

یکی از مهمترین نکات در خرید موتور برق توجه به سوخت مصرفی ژنراتور است. در نتیجه بر اساس نوع سوخت مصرفی نیز می توان موتور برق ها را طبقه بندی نمود.

 

 • موتور برق بنزینی

بدون شک، موتور برق بنزینی ، پرکاربردترین نوع ژنراتور برقی محسوب می شود. بنزین به عنوان منبع تأمین انرژی مکانیکی جهت تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد. نکته ویژه در این نوع دستگاه ها استفاده از آن ها در فضای باز است. زیرا سوخت بنزین موجب تولید گازهای سمی همچون دی اکسید کربن شده که می تواند سبب خفگی شود.

 

 • موتور برق دیزلی

یکی دیگر از انواع ژنراتور برقی، موتورهای دیزلی هستند. این دستگاه ها حجم و همچنین صدای تولیدی به مراتب بالاتری نسبت به بنزینی دارند. اما از طرفی راندمان و بازدهی بالاتر، در نتیجه قدرت و توان خروجی دستگاه بیشتر خواهد بود. لذا، این نوع دستگاه ها در مواردی که انرژی زیادی نیاز است، مورد بهره برداری قرار می گیرند. صدای تولیدی بالا، سرویس نگهداری مخصوص و دود تولیدی از محدودیت های این نوع موتور به شمار می رود.

 

 • موتور برق گازسوز

این نوع موتور برق ها به نوعی دستگاهی کم مصرف و دوستدار محیط زیست محسوب می شوند. هزینه کم، توان پایین، کم خطربودن و طول عمر بالاتر از جمله ویژگی های برجسته برای خرید موتور برق گازسوز بشمار می رود.

 

 • موتور برق دوگانه سوز، دو راه حل برای یک مسئله!

موتور برق های دوگانه از دو منبع سوخت برای تأمین انرژی مکانیکی و تولید برق استفاده می کنند. در نتیجه بسته به شرایط برای تهیه سوخت دو گزینه پیش روی شماست. لذا ژنراتورهای دوگانه سوز می توانند کارایی به مراتب بیشتری داشته باشند. گازسوز بودن به دلیل هزینه کمتر نسبت به سوخت های دیزلی، مقرون به صرفه تر هستند. در دسترس بودن گاز شهری و کپسول های گاز نیز کارایی موتور برق دوگانه سوز را دو چندان می نماید.

در این راستا بسته به سوخت پایه، دو نوع موتور برق دو گانه سوز وجود دارد. به برخی از موتورهای بنزینی به صورت دستی سوخت گاز اضافه می شود. در این حالت هزینه تمام شده کمتر است، اما توان دستگاه کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی خواهد داشت. گروه دیگر نیز موتور برق های پایه دو گانه هستند. در این ژنراتورها سوخت اول گاز مایع یا گاز شهری است و سوخت جایگزین بنزین می باشد. این موتور برق ها، دارای قیمت بالاتر و تقریباً دو برابری نسبت به ژنراتورهای تک سوز بنزینی هستند. اما کارایی و عملکرد بهتری دارند.

 

موتور برق بنزینی ای تی کیو 11 کیلووات مدل ETQ TG15900 | تک فاز
خرید موتور برق

مقایسه قیمت موتور برق و مصرف

از لحاظ کم مصرف بودن موتور برق گازسوز از دو نمونه دیگر مصرف سوخت کمتری دارد. دیزلی یا همان گازوئیلی نیز مصرف کمتری در قیاس با دستگاه بنزینی دارد. در زمینه قیمت نیز ژنراتور گازسوز، دیزلی و بنزینی به ترتیب قیمت بالاتری نسبت به سایر نمونه ها دارند.

 

راهکارهای کاهش مصرف سوخت موتور برق

به منظور کاهش مصرف سوخت در موتورهای برق مهم ترین عامل کاهش میزان برق خروجی است. چرا که میزان برق تولیدی با مصرف سوخت رابطه ای مستقیم دارد. در نتیجه با کاهش مصرف کنندگان می توان مصرف سوخت را کاهش داد.

یکی دیگر از راهکارها سرویس به موقع است. از جمله افدامات این زمینه می توان به تعویض به موقع شمع، فیلتر هوا و روغن موتور اشاره نمود.

 

انواع موتور برق از نظر سیستم روشن و خاموش شدن

موتور برق ها بسته به نوع شروع به کار نیز به سه دسته هندلی، استارتی و اتومات طبقه بندی می شوند.

 

 • موتور برق هندلی یا دستی :

در این نوع موتورها، در زمان قطعی برق، یک اپراتور به صورت دستی دستگاه را روشن می نماید. نیاز به نیروی انسانی، هندل زدن و دورگیری موتور از اقدامات لازم برای شروع کار در این نوع ژنراتورها است.

 

 •  موتور برق استارتی :

این نوع از موتورهای برق به کمک دکمه استارت یا سوئیچ طراحی شده  بر روی دستگاه روشن می شوند. برخلاف نوع دستی، نیاز به هندل زدن نبوده و با استارت الکتریکی و باتری فعالیت خود را آغاز می کنند.

 

 • موتور برق اتومات (خودکار):

سیستم جابجایی و سوئیچ خودکار توسط دستگاه و بدون نیاز به اپراتور مهم ترین مشخصه این نوع موتور برق است. در واقع با قطع شدن برق، ژنراتور به صورت خودکار روشن شده و با برگشت برق نیز خاموش خواهد شد.

 

چند نکته پیرامون موتور برق های مسافرتی:

همان گونه که اشاره شد، یکی از انواع موتور برق ها، ژنراتور کمپین یا همان مسافرتی است. ژنراتورهای مسافرتی با توجه به نیازهای امروزی بسیار مورد توجه هستند. این نوع ژنراتورها، بسیار شبیه به کیف بوده و راحتی در جابه جایی به کمک یک دست، مهم ترین مشخصه آن هاست.

وزن پایین و بی سروصدا بودن آن استفاده از این موتور برق ها را دوچندان کرده است. بسیاری از طبیعت دوستان مانند کوهنوردان، تعمیرکاران و کارگاه داران مانند استفاده کنندگان از دریل و آزمایشگاه از طرفداران زنراتورهای مسافرتی هستند.

نوع سوخت و نحوه استارت موتور برق کمپین، آن ها را به گروه های مختلفی تقسیم می نماید. این ژنراتورها با توجه به ماهیت خود، اغلب بنزینی و گازسوز هستند. نوع رایج تر آن نیز بنزینی است. نوع استارت نیز هندلی یا ریموت دار است که تعداد دستگاه های هندلی به مراتب بیشتر از ریموت دار می باشد.

ژنراتورهای کمپین به دلیل تکنولوژی ساخت و کیفیت تولید، معمولاً گران تر از نمونه های معمولی هستند. اما عوامل مختلفی سبب شده تا استفاده از این دستگاه ها بسیار به صرفه باشد. عواملی چون، تولید برق بدون نوسان، طول عمر بالا، طراحی و ساختار بهینه به همراه مصرف سوخت پایین.

 

آَشنایی با ساختار موتور برق

برای خرید موتور برق لازم است نسبت به اجزای آن شناخت کلی داشته باشید. لذا در ادامه سعی داریم به شکلی کوتاه و ساده با مهم ترین اجزای ساختار آن آشنا شویم.

 • موتور، قلب تپنده دستگاه :

قسمت اصلی و تأمین کننده انرژی مکانیکی و تبدیل آن به الکتریسیته در این بخش انجام می شود. این بخش با سوخت بنزینی، دیزلی و یا گاز فعالیت می کند. هر چه قدر توان موتور دستگاه بیشتر باشد، برق تولیدی و خروجی دستگاه نیز بیشتر خواهد بود.

 

 • پانل یا تنظیم کننده ولتاژ :

این بخش، وظیفه حفاظت از موتور ، کنترل ولتاژ و تجهیزات خروجی برق AC و DCرا برعهده دارد.

 

 • دینام یا آلترناتور :

این قسمت با گردش رتور یا شفت خروجی آن به وسیله موتور روشن می شود. در ادامه نیز تبدیل انرژی مکانیکی به برق و تولید الکتریسیته در این بخش صورت می گیرد.

 

 • پنل یا تابلوی کنترل :

اجزای مربوط به تنظیم و کنترل دستگاه در این بخش قرار دارد. کلید های روشن خاموش به همراه دکمه های کنترل امکانات، از این جمله اند.

 

 • سیستم های روغن کاری و سردسازی:

روغن کاری به منظور جلوگیری از آسیب تجهیزات و افزایش کارایی یکی دیگر از توجهات مهم در موتور برق است. خنک کردن دستگاه برای جلوگیری از داغ شدن و کاهش عمر مفید از دیگر بخش های ژنراتور محسوب می شود. در اکثر اوقات این امر با جریان هوا صورت می گیرد.

 

 • خروجی یا انتقال دهنده برق تولیدی:

این بخش از موتور برق به منظور انتقال نیروی الکتریکی به منبع تغذیه موردنظر طراحی شده است. لذا برق تولیدی را جهت مصرف به دستگاه تغذیه کننده منتقل می نماید.

 

با موتور برق اینورتر، بیخیال سر و صدا !

تولید صدا و آلودگی صوتی از جمله معضلات رایج در موتور برق هاست. اما موتور برق بی صدا یا همان موتور برق اینورتر به منظور حل این مشکل طراحی و ساخته شده اند. در این نوع دستگاه ها از  صداخفه کن ها و تکنولوژی های جدید برای کاهش صدا بهره گیری شده است. البته اطلاق بی صدا به این موتورها چندان صحیح نیست و بهتر است آن ها را کم صدا بنامیم.

 

خرید موتور برق اینورتر برای چه جاهایی مناسب است؟

 • به دلیل وزن پایین و سبک بودن نسبی موتور برق اینورتر حمل و جابه جایی به راحتی انجام می شود. در نتیجه سفرهای راه دور، کمپینگ ها و مواردی از این دست از جمله مکان های قابل استفاده اینورتر هستند.
 • برق تولیدی در موتور برق های بی صدا از کیفیت بالایی برخوردار است. این خروجی بدون تلورانس برای موارد حساس که نیازمند دقت بالایی هستند گزینه مناسبی است. آزمایشگاه ها و تجیزات استریو از جمله این موارد می باشد.
 • مصرف سوخت کمتر یکی دیگر از نقاط قوت برای خرید موتور برق کم صدا است. در نتیجه در مکان هایی که احیاناً تهیه سوخت دشوار است، اینورتر کارایی بالایی خواهد داشت.

موتور برق بی صدا

مزایا و معایب موتور برق بی صدا یا اینورتر

از جمله مزایا و نقاط قوت اینورتر می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کم صدا: برجسته ترین مزیت اینورترها، صدای کم است. کاهش سر و صدای تولیدی دستگاه نخستین نقطه قوت آن بشمار می رود.
 • کم مصرف و تولید جریان پایدار : از آن جایی که اینورترها دور موتور را با توجه به نیاز دستگاه تنظیم می کنند، لذا مصرف سوخت کمتری دارند. همچنین تکنولوژی به کار رفته سبب ایجاد جریان پایدار و کم نوسان می گردد.
 • کم وزن و آسان در مراقبت: وزن پایین این ژنراتورها یکی دیگر از مزایای آن به حساب می آید. همچنین نگهداری و حفاظت از موتور برق های بی صدا، نسبت یه سایر نمونه ها از سهولت بیشتری برخوردار است.
 • طول عمر بالا : اینورترها به دلیل استفاده از فناوری های مدرن و همچنین تنظیم بهینه تجهیزات، طول عمر بالاتری دارند.

 

از جمله معایب و محدودیت های موتور برق های کم صدا  نیز می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در خرید موتور برق های اینورتر دقت کنید که اینورترها معمولاً قابلیت تعمیر ندارند. تهیه قطعات و تعمیر دوباره، به سختی صورت می گیرد. در نتیجه در صورت آسیب و خرابی، دستگاه تقریباً کارایی خود را از دست می دهد. به منظور حل این مشکل بهتر است نسبت به خرید از نام ها و فروشگاه های معتبر اقدام نمایید.
 • قیمت بالاتر و تقریباً دو برابری نسبت به نمونه مشابه بنزینی از دیگر محدودیت های اینورتر می باشد. علت اصلی آن نیز استفاده از تکنولوژی و تجهیزات مدرن است.

 

انواع موتور برق بر حسب توان و تناسب با دستگاه ها

در خرید موتور برق لازم است توجه نمایید هریک از موتور برق های موجود دارای توان خاصی هستند. این توان، اغلب با واحد کیلووات مشخص می شود. بر همین اساس ژنراتورهای برقی را می توان در چهار گروه پایین رده، میان رده، بالا رده و ثابت طبقه بندی نمود. البته این نوع تقسیم بندی تا حد زیادی نسبی بوده و بسته به نظر کارشناسان یک دستگاه می تواند در گروه دیگری قرار گیرد.

 • موتور برق پایین رده:

این نوع موتور برق ها معمولاً توانی کمتر از ۲ کیلووات دارند. این دستگاه می توانند انتخاب مناسبی برای لامپ ها، لپ تاپ، شارژ دستگاه و یخچال به شمار روند.

 • موتور برق میان رده:

این نوع ژنراتورها توان بین ۲ تا ۳.۵ کیلووات دارند. علاوه بر مصارف ژنراتورهای پایین رده، برای کولر گاری و دستگاهی نظیر ماشین لباس شویی یا قهوه ساز مناسب هستند.

 • موتور برق های بالارده:

توان این نوع دستگاه ها معمولاً بالا تا ۷.۵ کیلووات است. علاوه بر تأمین انرژی دستگاه های موارد قبل، انواع پمپ آب و مخزن نیز می تواند از این نوع ژنراتوها بهره گیرند.

 • موتور برق های تا ۲۰ کیلووات:

این نوع ژنراتورها برای هر آنچه که نیاز دارید، مناسب هستند. در نتیجه، کلیه دستگاه های برقی قابلیت استفاده و بهره گیری از انرژی الکتریکی دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید، هر چه توان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش می یابد. لذا موتوربرق های ثابت با توان بالا، گران ترین نوع ژنراتورها محسوب می شوند.

 

بطور کلی، توان خروجی و مشخصه موتور برق های متداول را می توان طبق جدول زیر دسته بندی کرد:

توان خروجی

ویژگی ها

۲۰۰۰ W

 • کمترین قیمت
 • سایز و اندازه کوچک
 • اکثرا از نوع بنزینی
 • مناسب برای سفر و تفریحات خارج از شهر

۵۰۰۰ W

 • مناسب برای محیطهای کارگاهی
 • قابلیت تامین برق همزمان برای چند ابزار

۷۰۰۰ W

 • وزن بیشتر نسبت به انواع قبلی، اما همچنان قابل حمل
 • قابلیت تغذیه وسایل روشنایی و تهویه همزمان با ابزار کار

۱۰۰۰۰ W

 • نیاز به اتصال مستقیم به فیوزهای ورودی
 • قابلیت تامین برق یک کارگاه ساختمانی یا منزل مسکونی

موتور برق دست دوم
خرید موتور برق

 

نحوه راه اندازی موتور برق

بعد از خرید موتور برق به منظور استفاده و بهره برداری از آن رعایت برخی نکات حائز اهمیت است. در این بخش قصد داریم شما را با مهم ترین نکات این زمینه آشنا نماییم. نکاتی که رعایت آن ها می تواند به استفاده بهتر و در نتیجه حفظ کیفیت دستگاه شما کمک نماید.

 1. آماده سازی

بعد از خرید موتور برق و قبل از راه اندازی و شروع به کار بهتر است برخی شرایط را آماده کنید. این مرحله یعنی آماده سازی، نقش بسزایی در جلوگیری از آسیب و خسارت به دستگاه شما می شود.

 • نخستین گام استفاده از روغن کافی در محفظه مربوطه است. روغن مناسب سبب عملکرد هر چه بهتر و روان تر موتور خواهد شد. روغن چهار زمانه بدون ناخالصی و ۳۰w10 گزینه مناسبی است. این محفظه معمولاً درب پلاستیکی با نشانگری که نمایش دهنده روغن است، مشخص می شود.
 • گام بعدی اطمینان از سوخت کافی در باک موتور برق می باشد. در واقع بدون سوخت، کار کردن معنایی نخواهد داشت! توجه داشته باشید از سوخت های ناخالص و یا ترکیب شده با مکمل استفاده نکنید. مخزن سوخت را کاملاً پر ننمایید، حجم سه چهارم میزان مناسبی است.

 

 1. تنظیمات پیش از استارت

این مرحله در ابتدا ممکن است دشوار و نگران کننده باشد. اما مرحله ای بسیار ساده و روتینی است. ابتدا موتور برق را روی ولتاژ مناسب تنظیم نمایید. فیوز را در حالت خاموش قرار داده و کلید سوخت را به منظور سوخت رسانی در حالت پایین قرار دهید. کلید ساسات را به حالت تمام باز گذاشته و اجازه گرم شدن به موتور دستگاه بدهید. کلید موتور را در حالت روشن گذاشته تا ژنراتور در آستانه کار قرار گیرد.

 1. استارت زدن

حال تسمه استارت را با دست خود بکشید و رها کنید تا زمانی که استارت به طور کامل انجام شود. پس از استارت کلید ساسات را از حالت تمام باز، خارج و به شکل نیمه قرار دهید. ممکن است دستگاه شما استارت برقی داشته باشد. در این حالت به جای کشیدن و رها کردن، کافی است کلید را در حالت روشن بگذارید. همچنین بسته به نوع دستگاه ممکن است تفاوت های جزئی در راه اندازی وجود داشته باشد. اما اساس کار غالباً یکسان است.

 1. خاموش کردن

به منظور اتمام کار و خاموش کردن دستگاه نیز ابتدا موتور برق را از زیر بار خارج کنید. کمی صبر کنید تا موتور خنک شود. حال کلید روشن/خاموش را در حالت خاموش (OFF) قرار داده و شیر سوخت را ببندید. توجه داشته باشید در دستگاه های بنزینی معمولاً به ازای ۵ ساعت کار دستگاه نیاز به ۲ ساعت استراحت دارد. همچنین موتورهای بنزینی چهار زمانه هر ۵۰ ساعت نیاز به تعویض روغن خواهند داشت.

در هنگام خرید موتور برق به چه نکاتی توجه کنیم؟

* چرا و کجا ؟

یکی از مهم ترین معیارهای مهم، نه تنها در خرید موتور برق، بلکه در بسیاری از تجهیزات توجه به نیازمان است. یعنی ما موتور برق را برای چه هدف و چه مکانی نیاز داریم. مطمئناً تأمین برق اضطراری منزل و برق یک کارخانه صنعتی با هم متفاوت است. لذا به منظور مصارف معمولی و خانگی به هیچ عنوان نیاز به موتور برق پر قدرت نخواهیم داشت.

* نوع سوخت مصرفی

یکی دیگر از معیارهای حائز اهمیت سوخت مصرفی است. همان گونه که اشاره شد موتور برق ها انواع مختلفی دارند. ژنراتورهای بنزینی پرمصرف و پرکاربرد هستند اما مصرف نسبتاً بالایی دارند. دیزلی ها مصرف کمتر اما تهیه سوخت دشوارتری دارند. موتورهای گازسوز نیز دوستدار محیط زیست هستند و آلودگی کمتری دارند اما توان پایینی دارند. هریک از ژنراتورها بسته به دامنه و حوزه مصرف خود می توانند انتخابی هوشمندانه و ایده آل محسوب شوند.

* میزان توان و صدای تولیدی

موتور برق ها معمولاً تجهیزات پر سر و صدایی هستند. موتورهای برقی کوچک تر صدای کمتری دارند و آلودگی کمتری ایجاد می کنند. ژنراتورهای بنزینی نیز معمولاً دارای تولید صدای بیشتری هستند. انواع موتور برق اینورتر یا بی صدا، از جمله دستگاه هایی هستند که برای رفع این مشکل طراحی شده اند.

در کنار این پارامتر مهم، توجه به توان تولیدی دستگاه نیز بسیار اهمیت دارد. همان گونه که اشاره شد بر حسب توان دستگاه بر حسب کیلووات، موارد مصرف آن ها طبقه بندی می شود. در همین راستا یک موتور برق خوب باید نیاز ما را تأمین کند. لذا حتماً باید به مشخصات و اطلاعات آن توجه لازم داشت.

* تجهیزات و امکانات جانبی

برخی از امکانات نظیر حجم باک، نوع استارت دستگاه و چرخ و دستگیره برای جابجایی نیز از پارامترهای مهم است. قطعاً باک بزرگتر، سوخت بیشتر و زمان طولانی تری در استفاده از موتور برق فراهم می کند. استارت هندلی یا برقی نیز در تجربه استفاده از دستگاه نقش مهمی خواهد داشت.

* قیمت و هزینه خرید

بدون شک توجه به برند و قیمت دستگاه از پارامترهای تأثیرگذار در خرید یک موتور برق خوب بشمار می رود. امروزه برندهای داخلی و خارجی مختلفی در بازار فعالیت می کنند. هر چه برند معروف تر و توان دستگاه بالاتر باشد قیمت نیز افزایش خواهد یافت. اما مطمئناً با کمی پرس و جو و تحقیق می توانید دستگاه اقتصادی و مقرون به صرفه خود را بیابید.

 

اگر قصد خرید موتور برق دست دوم دارید، به این نکات توجه کنید!

اگر به دنبال خرید موتور برق ارزان قیمت هستید از جمله راهکارهای مقرون به صرفه در خرید موتور برق، تهیه نمونه های کارکرده یا اصطلاحاً موتور برق دست دوم است. در خرید موتور برق دست دوم توجه به برخی از نکات از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. نکاتی که شما را در یک خرید خوب راهنمایی می کند.

 

 • میزان عمر و ساعت کارکرد موتور برق

بدون شک سن، میزان سابقه و ساعت کارکرد موتور برق یک عامل مهم و تعیین کننده در قیمت خرید موتور برق است. ژنراتورها چیزی شبیه به کیلومتر شمار دارند که ساعت کارکرد را نشان می دهد. اگر هم به صورت آنالوگ باشد، در بخش کنترل پنل ممکن است ساعت کارکرد نمایش داده شود.

 

 • از چه کسی می خریم؟

از دلال می خرید یا توزیع کننده؟! خرید از هر شخصی که در فضای مجازی یا مراجع نامعتبر اقدام به فروش می کند کار مطمئنی نیست. به منظور حذف ریسک و کاهش ضرر و زیان، مراجه به فروشگاه موتور برق حرفه ای و با سابقه توصیه می شود.

 

 • اعتبار و سابقه سازنده دستگاه

بدون تردید پیشینه و اعتبار کارخانه تولید کننده نقش مهمی در کیفیت قطعات و تجهیزات دارد. سازندگانی که سابقه درخشانی در تولیدات با کیفیت دارند گزینه های بهتری برای خرید محسوب می شوند. همچنین تا حد امکان از حدس و گمان دوری کنید و در صورت دسترسی از کارشناس با سابقه کمک بگیرید.

 

 • شرایط نگهداری شده موتور برق

شرایط نگهداری شده دستگاه بدون شک تأثیر مستقیم در طول عمر آن دارد. شاید بگویید در این باره نمی توان اطلاعات چندانی به دست آورد؟ در پاسخ باید گفت تا حدودی درست است. اما سطح دانش و بیان فروشنده با پرسیدن درباره روش های استفاده، نصب و جمع کردن آن می تواند مفید باشد. آیا فروشنده، تکنسین یا کارشناس معتبری دارد تا بتوان دستگاه را از جهات مختلف مورد سنجش قرار دارد؟

 

 • استهلاک فیزیکی موتور برق

در خرید موتور برق، بررسی ظاهری دستگاه یکی دیگر از اقدامات مفید  مؤثر محسوب می شود. بهتر است کلیه قطعات از لحاظ فرسودگی و وجود آسیب یا ترک خوردگی چک شوند. ممکن است با موتور برقی مواجه شوید که قطعه ای متفاوت با نمونه اولیه داشته باشد. در واقع تعویض صورت گرفته و بهتر است آزمودن توسط برق کار یا تکنسین متخصص را فراموش ننمایید!

 

 • تست بار

تست بار به بازدهی و عملکرد تولید برق کمک شایانی می نماید. نوع پاسخ ژنراتور به بارهای مختلف می تواند معیار مناسبی از کیفیت و کارایی دستگاه باشد. همچنین به منظور اطمینان کامل توصیه می شود این آزمون در چند نوبت ترجیحاً سه بار انجام شود.

 

 • قیاس هزینه

پیش از خرید حتماً به این نکته توجه داشته باشید که مابه التفاوت دستگاه نو و کارکرده را در نظر بگیرید. بدون شک خرید اقتصادی و مقرون به صرفه از مهم ترین ارکان خرید دستگاه های کارکرده محسوب می شود.

 

ماینینگ و موتور برق

امروزه یکی از مهمترین دلایل خرید موتور برق ، ماینینگ است. ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال یکی از تجارت های مهم در بستر دیجیتال است. این امر نیازمند دستگاه ماینر یا همان استخراج کننده است. اما مهم ترین وجه این فعالیت، تأمین برق مورد نیاز است. بدین منظور، انواع موتور برق و ژنراتورها مورد استفاده عموم افراد قرار می گیرند. بهره گیری از موتور برق درست است نیاز برق را تأمین می کند، اما مشکلاتی نیز دارد. تهیه سوخت، صدای بالا، ساعت کارکرد و گرمای تولیدی بالا از جمله این معضلات هستند.

موتور برق برای ماینینگ
خرید موتور برق برای ماینر

 

خرید موتور برق های مناسب جهت ماینینگ

همان گونه که در بخش های قبل عنوان شد، موتور برق ها انواع مختلفی دارند. در راستای ماینینگ هر یک از آن ها می توانند عملکرهای متفاوتی داشته باشند. در ادامه به معرفی موتور برق های مناسب جهت این کار می پردازیم.

 

 • موتور برق بنزینی

این نوع ژنراتورها پراستفاده ترین نوع موتور برق هستند. اما در زمینه ماینینگ چندان گزینه ایده آلی محسوب نمی شود. ساعت کارکرد این نوع ژنراتورها معمولاً ۴ ساعت است. در حالی که ماینینگ نیازمند عملکرد دائم و طولانی است. در نتیجه امکان بهره برداری مداوم از ژنراتور بنزینی وجود ندارد. تهیه دو موتور برق بنزینی و جایگزینی آن ها می تواند یک راه حل در این زمینه باشد. تولید صدای بالا و هزینه سوخت مصرفی نیز از دیگر مشکلات استفاده این ژنراتور در ماینینگ است.

 

 • موتور برق گازسوز

مناسب ترین نوع ژنراتور جهت ماینینگ موتور برق گازسوز می باشد. دسترسی آسان به گاز، هزینه پایین تهیه آن نسبت به سایر سوخت ها بزرگترین مزیت آن است. از طرفی امکان استفاده از این دستگاه به صورت دائم وجود ندارد.

 

 • موتور برق دیزلی (گازوئیلی)

یکی از  پر استفاده ترین ژنراتورها در ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال موتور برق دیزلی است. قدرت و توان بالای این دستگاه ها و هزینه سوخت منطقی از مزایای برجسته آن هاست. صدا و دود تولیدی ژنراتور نیز از محدودیت های عمده است. به منظور افزایش تولید عمر دستگاه و بازدهی بهتر توصیه می شود از دو دستگاه با عملکرد ۱۰ تا ۱۲ ساعته استفاده شود.

 

 • پنل های خورشیدی

این نوع پنل ها با استفاده از نور خورشید به تولید برق می پردازند. سوخت رایگان! بی صدا بودن و بدون آلودگی زیست محیطی از مزایای مهم این پنل هاست. از طرفی دیگر به دلیل تکنولوژی خاص آن ها هزینه تهیه این پنل ها بالا است. در نتیجه شاید کمتر افرادی حاضر به استفاده از این پنل ها در ماینینگ شوند.

برندهای معتبر در حوزه موتور برق

در زمینه موتور برق، برندهای معروف و شناخته شده در کنار برندهای کمتر شناخته شده اما اقتصادی تر، فعالیت دارند. در ادامه به معرفی کوتاه برخی از معروف ترین برندهای این حوزه می پردازیم.

 

 • هیوندای:

یکی از معروف ترین برندها، هیوندای Hyundai است. شرکت هیوندای در سال ۱۹۴۷ در کره جنوبی آغاز به کار کرد. امروزه موتور برق هیوندای ساخت چین بوده و نبایستی آن ها را هم رده محصولات معروف آن به شمار آورد. اما بدون شک محصولات این شرکت، از معتبرترین و با کیفیت ترین موتوربرق های بازار به شمار می آید.

 

 • لانسین:

لانسین (Loncin) یکی دیگر از برندهای شناخته شده در تولید انواع موتور برق است. لانسین تا حدودی نوظهور محسوب می شود. این کمپانی چینی در سال ۱۳۹۹۳ در زمینه انرژی فعالیت خود را شروع کرد. طول عمر بالا، ظاهر زیبا، کیفیت و کاربردی بودن محصولات از ویژگی های برجسته موتور برق لانسین به شمار می آید. در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور دنیا ارائه کننده انواع موتور برق لانسین هستند.

 

 • هوندا الِمَکس:

موتور برق های هوندا المکس (HondaElemax) محصول مشترک کمپانی هوندا و المکس می باشد. شرکت هوندا از سال ۱۳۹۵۳ تولید تجهیزات کشاورزی خود همچون چمن زن و… را آغاز نمود. این برند ژاپنی محصولات میان رده باکیفیت و شناخته شده ای دارد. این برند معتبر از پرفروش ترین انواع موتوربرق در دنیا محسوب می شود. طول عمر مناسب، کیفیت و قیمت بالا از ویژگی های موتور برق هوندا المکس به شمار می رود.

 

 • کوپ:

یکی از بزرگترین تولید کنندگان انواع ژنراتور برقی شرکت چینی کوپ (Koop) می باشد. شرکت پارسیان پیشرو صنعت نیز نمایندگی انحصاری فروش آن در ایران را برعهده دارد. موتور برق کوپ از جمله تولیدات با کیفیت چینی محسوب می شود. قیمت مقرون به صرفه وامکانات جانبی مناسب از جمله ویژگی های برجسته موتور برق کوپ می باشد.

 

 • کاما:

موتور برق کاما ساخت کشور چین یکی دیگر از تولیدات با کیفیت در این زمینه است. این محصولات در ایران دارای نمایندگی و خدمات پس از فروش می باشد. بازدهی رضایت بخش، آلودگی صوتی پایین و مصرف سوخت بهینه از نقاط قوت موتور برق کاما است.

 

جمع بندی

امروزه موتور برق یا ژنراتور برق از جمله تجهیزاتی است که استفاده گسترده و عمومی پیدا کرده است. عمده دلیل خرید موتور برق جهت تأمین انرژی برق منازل، کارخانه ها و مراکز صنعتی است. این کار با استفاده از تبدیل انرژی مکانیکی ( سوخت های بنزینی، دیزلی و گاز) به الکتریکی صورت می گیرد.

هزینه مربوط به سوخت و صدای تولیدی دستگاه از عمده محدودیت ژنراتورها محسوب می شود. موتور برق دوگانه سوز و اینورتر از انواع دیگری هستند که در جهت رفع این محدودیت ها طراحی شده اند. UPS نیز عملکردی مشابه با موتور برق دارد. جریان یکنواخت و بدون تلورانس و بدون وقفه از مزایای یو پی اس می باشد. از طرفی جهت فعالیت به نیروی برق و باتری نیاز داشته و ساعت کارکرد کمتری دارد.

امروزه ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال از جمله فعالیت های رایج است. تأمین برق مورد نیاز جهت ماینینگ مهم ترین پارامتر این حوزه است.

بدین منظور موتور برق ها یکی از راهکارهای مناسب جهت تأمین انرژی به شمار می روند. خرید موتور برق های گازسوز و دیزلی انتخاب های مناسبی جهت این امر محسوب می شوند.

موتوربرق های مسافرتی نیز از جمله ژنراتورهای به روز با قابلیت حمل آسان هستند. امروزه استفاده از این نوع ژنراتورها با استقبال خوب خریدارن روبه رو شده است. برندهای هیوندای، لانسون و هونداالمکس نیز از برندهای معتبر این حوزه به شمار می آید.

 

توان مصرفی لوازم برقی خانگی :

توان مصرفی لوازم خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *